Proces

Spája nás vášeň vytvárať nové chute, žijeme tým čo robíme. Poctivé remeslo nám ide od ruky a vy to môžete vidieť na vlastné oči.
Proces, 20. novembra 2023

Kruh je chlieb

tím Kruh

Vedeli ste, že Kruh znamená chlieb?

Jeho vôňu na našej ulici cítiť už od tretej ráno. Začíname skoro, no nikam sa neponáhľame. Od nakŕmenia kvásku po hotový bochník uplynú tri dni – všetky chleby totiž majú za sebou minimálne 24-hodinovú fermentáciu. Používame kvalitné múky od overených mlynárov zo Slovenska, z Chorvátska a Talianska. Nepoužívame žiadne prísady ani dochucovadlá, len kvalitnú múku, filtrovanú vodu a morskú soľ. Chleby z Kruhu majú vďaka tomu lahodnú arómu a chuť. Milko, ktorý Kruh založil, aj Boris, ktorý šéfuje našim pekárom, sú z Chorvátska – a tam sa chlebu nepovie inak ako kruh. 

Prečo sú vaše chleby také tmavé?

Často sa nás pýtate na farbu našich chlebov. Ich kôrka je tmavšia, a to aj keď sú v peci len presne toľko, koľko treba. Tmavšia farba na kôrke je dôkazom dlhej, pomalej a studenej fermentácie. Všetky naše chleby sú kváskové a zrejú minimálne 24 hodín. Okrem ich špecifickej farby má náš chlieb vďaka tomu aj výraznejšiu vôňu a chuť, ľahšiu stráviteľnosť a prirodzene dlhšiu trvanlivosť – ak ho nezjete celý hneď, ako ho ochutnáte.

Akú múku používate vo vašich chleboch?

Na chlieb používame nahrubšie namleté stredne silné múky. O obsahu bielkovín teda lepku v múke sa hovorí aj ako o jej sile. Čím viac bielkovín, tým silnejšia múka. Lepok je totiž pre pekárov jednou z najdôležitejších zložiek múky. V ceste sa na seba viaže, a drží tak vykysnuté bublinky v striedke chleba, čím pomáha udržať objem a štruktúru chleba. Vo väčšine našich chleboch je pšeničná múka. Do niektorých domiešavame aj špaldovú, ražnú či kukuričnú múku, ktoré im dávajú špecifickú chuť a konzistenciu. Výnimkou je len Cisársky chlieb, ktorý pšeničnú múku neobsahuje. Zloženie a chuťový profil každého nášho chleba si môžete prečítať v našej ponuke.

Prečo nenapečiete viac chleba?

Chleby z našej ponuky sú často ku koncu dňa vypredané. Pečieme totiž len v množstvách, v ktorých vieme zaručiť najvyššiu kvalitu. Našich päť pekárov každý deň upečie 500 až 600 bochníkov. Aj v nedeľu, keď máme zatvorené, pripravujú chlieb na pondelňajšie ráno.

A čo robíte s chlebom, keď sa nevypredá?

Ak nám aj chlieb ostane, čo sa stáva zriedka, nikdy sa nevyhadzuje. Buď si ho zoberú zamestnanci Kruhu, alebo sa posunie na charitu. Dokonca aj keď pekárom ostane cesto, ktorého nie je dosť na celý bochník, spravia zmiešaný bochník z rôznych zvyškov chlebového cesta, ktorý si potom vezmú domov. Ak by ste oň mali záujem, spýtajte sa naň v pekárni. Môže sa dostať aj do vašej kuchyne. 🙂